
Protokół rehabilitacyjny BK21 ACL
Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest najczęściej uszkadzaną strukturą anatomiczną w stawie kolanowym. Wśród wszystkich urazów występujących w sporcie, uszkodzenia stawu kolanowego stanowią około 70%. Dotychczas nie istnieje konsensus w sprawie postępowania rehabilitacyjnego po zabiegu. Po przeprowadzonych przez autorów wieloletnich badaniach stworzono bardzo efektywny sposób postępowania, który pozwala już w 4-5 miesięcy powrócić sportowcom po zabiegu do gry.
Przedstawiamy protokół rehabilitacyjny Lódź BK21 po operacji rekonstrukcji ACL autorstwa Bartłomieja Kacprzaka i Konrada Waszczykowskiego.
Jest w nim przedstawiony krok po kroku caly proces terapeutyczny, zadania stojące po stronie lekarza, pacjenta i fizjoterapeuty.
W załączniku znajdą Państwo testy funkcjonalne/kryteria do oceny możliwości powrotu do sportu zawodnika.
Na samym końcu znajdą Państwo rozkładaną tabelę, gdzie rozpisane są hasłowo poszczególne etapy, co mozna wykorzystać do powieszenia na ścianie gabinetu.
W protokole znajdują się kody QR, które odnoszą do filmików, które pokazują wykorzystanie tego schematu w praktyce!
Protokół można zakupić na stronie oms-sport.pl
Zobacz również
-
"Kliniczne podejście do medycyny sportowej" B. Kacprzak
Podręcznik autorstwa Bartłomieja Kacprzaka skierowany przede wszystkim do lekarzy i fizjoterapeutów sztabów medycznych klubów i akademii sportowych.czytaj więcej -
Ocena efektywności wykonania plastyki V-Y zastarzałego zerwania ścięgna Achillesa, z natychmiastowym następczym obciążaniem i rehabilitacją. Analiza przypadków. B. Kacprzak, M. Styk, N.Siuba-Jarosz
Artykuł opublikowany w rosyjskim czasopiśmie "Sports Medicine: Research and Practice"czytaj więcej -
Kolano skoczka, próba nowego spojrzenia na leczenie zachowawcze. Autorstwa B. Kacprzaka, N.Siuby-Jarosz
Artykuł opublikowany w czasopiśmie Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacjaczytaj więcej